ⓘ Albaniškas vynas yra vynas, pagamintas Albanijoje. Pasižymi savitu saldumu. 2009 m. jo buvo pagaminta apie 17 500 tonų. Komunistinės santvarkos laikais, vyninin ..

                                     

ⓘ Albaniškas vynas

Albaniškas vynas yra vynas, pagamintas Albanijoje. Pasižymi savitu saldumu. 2009 m. jo buvo pagaminta apie 17 500 tonų. Komunistinės santvarkos laikais, vynininkystės sritys Albanijoje užėmė apie 20 000 ha plotą.

                                     

1. Istorija

Albanija yra viena iš seniausiai Europoje vynuogininkystės tradicijas puoselėjančių šalių. Albanijos žemėse vynmedžiai augo jau ledynmečio laikotarpiu. Albanijoje rasta 4000–6000 metų senumo vynuogių sėklų. Senovės Romos rašytojas Plinijus Vyresnysis ilyrų vyną apibūdino kaip labai saldų ar aromatingą. Albanijoje vynuogės tradiciškai auginamos soduose, iš jų gaminamas vynas ir rakija.

Osmanų laikais dėl alkoholio ribojimo vynuogynų mažėjo, jie buvo veisiami tik krikščionių bendruomenėse.

Komunistinė Albanija ir dabartis

Vyno gamyba komunistinėje Albanijoje pasiekė savo viršūnę 1972 m. Tuo metu iš viso veikė 23 vyno fabrikai. Vynuogynų pasėliai šiais laikais pamažu plečiami, vyno gamybos apimtys auga.

                                     

2. Vyno sritys

Albanija yra skirstoma į 4 vyno gamybos regionus:

  • Vidurio aukštumų sritis yra 300–600 m aukštyje ir apima šias gyvenvietes: Elbasanis, Krujė, Gramšis, Beratis, Permetis, Libraždis ir Mirditė.
  • Kalnai aukšumos – vynmedžiai taip pat auga ir 1 km aukštyje.
  • Rytų kalnuotuoji sritis kyla nuo 600 iki 800 m ir apima miestus: Pogradecis, Korčė, Leskovikas ir Peškopija.
  • Pakrančių lygumos Vakarų žemumos kyla iki 300 m ir apima šiuos miestus: Tirana, Kavajė, Duresis, Škoderis, Ležė, Liušnė, Fieris, Vliorė ir Delvinė.

Derlingiausiomis vynininkystės sritimis laikomos šios: Beratis, Korčė, Tirana, Duresis ir regionas tarp Ležės ir Škoderio.