ⓘ Nyderlandų politinė sistema. Nyderlandai – kostitucinė monarchija nuo 1815 m., iki tol – 1581–1806 m. – tai buvo respublika Jungtinės Nyderlandų Provincijos 180 ..

                                     

ⓘ Nyderlandų politinė sistema

Nyderlandai – kostitucinė monarchija nuo 1815 m., iki tol – 1581–1806 m. – tai buvo respublika Jungtinės Nyderlandų Provincijos 1806–1815 m. šalis buvo užimta Prancūzijos.

Nuo 1980 m. valstybės vadovas yra karalienė Beatričė iš Orange-Nasau dinastijos. Nyderlandų vyriausybės visada susideda iš koalicijų, todėl nėra ir niekada nebuvo vienos politinės partijos, kuri surinktų pakankamai balsų, kad galėtų suformuoti daugumą parlamente. Formaliai karalienė skiria vyriausybės narius, tačiau praktikoje, paaiškėjus rinkimų rezultatams, formuojama koalicinė vyriausybė dėl jos derybos gali tęstis kelis mėnesius. Po to ji oficialiai karalienės paskiriama. Vyriausybės vadovas yra premjerministras, kuris paprastai būna ir didžiausios partijos koalicijoje vadovas.

Parlamentas sudarytas iš dviejų rūmų. 150 žemutinių rūmų Tweede Kamer, arba antrieji rūmai narių renkami kas ketveri metai tiesioginiuose rinkimuose. Taip pat kas ketveri metai tiesiogiai renkami provincijų parlamentai. Provincijų parlamentų nariai netiesiogiai renka mažiau svarbų Senatą Eerste Kamer, arba pirmieji rūmai. Kartu pirmieji ir antrieji rūmai sudaro Staten Generaal – generalinį susirinkimą.

Politologijoje Nyderlandai dažnai laikomi klasikiniu konsociacinės demokratijos pavyzdžiu.