ⓘ Bulgarai – pietų slavų tauta, gyvenanti daugiausia Bulgarijoje ir kalbanti bulgarų kalba. Taip pat yra daug bulgarų bendruomenių, gyvenančių kitose šalyse. ..

                                     

ⓘ Bulgarai

Bulgarai – pietų slavų tauta, gyvenanti daugiausia Bulgarijoje ir kalbanti bulgarų kalba. Taip pat yra daug bulgarų bendruomenių, gyvenančių kitose šalyse.

                                     

1.1. Istorija Kilmė

Šiuolaikinė bulgarų tauta susidarė iš trijų kultūrų: senovės išankstinės slavų vietinės tautos, ypač trakai, iš kurių buvo paimti kultūriniai ir etniniai elementai, bolgarai, tiurkų kalba šnekančių žmonių, kurie atkeliavo iš Ponto stepėje ir apgyvendino Balkanų pusiasalyje VII a., ir slavų genčių, kurios atsikraustė amžių prieš tai.

Bolgarai VII a. viduryje sukūrė galingą valstybę Ponto stepėje dab. pietinėje Ukrainoje. Vėliau, spaudžiami chazarų, jie migravo skirtingomis kryptimis. Tik viena grupė bolgarų, vadovaujamų chano Asparucho, pasiekė dabartinės Bulgarijos teritoriją, kur įsitvirtino, susimaišė su vietos slavais, perėmė jų kalbą. Taip susiformavo bulgarų tauta.

                                     

1.2. Istorija Bulgarų valstybingumas

681 m. bolgarai sudarė Pirmąją Bulgarų imperiją, tačiau vėliau jos buvo asimiliuoti slavai. Vietines tautas, daugiausia trakai, kuris ten gyvenę prieš atvykimas slavai ir bolgarai, taip atliko svarbų vaidmenį formavime bulgarų tauta. Bulgarai yra lingvistiškai artimas makedoniečiams.

                                     

2. Gyventojai

Šiuo metu pasaulyje gyvena apie 7 milijono bulgarai. Beveik 85 % iš jų gyvena Bulgarijoje. Ryškios tautinės bulgarų mažumos gyvena Moldovoje 52 tūkst. ir Ukrainoje 188 tūkst., Besarabijos bulgarai, taip pat Rumunijoje 6.5 tūkst., Banato bulgarai, Serbijoje 17 tūkst., vakarų pakraštiečiai, Graikijoje 40 000 tūkst., Turkijoje 7 tūkst., Trakijos regione, Albanijoje 5.5 tūkst. ir Vengrijoje 6 tūkst. Bulgarai taip pat gyvena ir diasporose, šiandien jie daugiausia in JAV šiuo metu 294 tūkst., Kanadą 18 tūkst., Vokietiją 181 tūkst., Ispaniją 150 tūkst. ir Italiją 48 tūkst.

Didžiausi bulgarų miestai: Sofija 1 236 000 gyv., Plovdivas 341 000 gyv., Varna 335 000 gyv.

                                     

3. Kalba

Pagrindinis straipsnis: Bulgarų kalba

Bulgarai kalba bulgarų kalba, kuri priklauso pietų slavų kalboms. Jis artimai susijusi su serbų kalba. Makedonų kalba dažnai laikoma trečią literatūrinę normą bulgarų kalbos.

                                     

4. Vardų sistema

Yra keletas bulgarų vardų kilmių. Populiariausi yra krikščioniškos ir slaviškos kilmės vardai. Po 1878 m. išsivadavimo populiarūs tapo istoriniai bulgarų vardai: Asparuh, Krum, Kubrat, Tervel. Iš bolgarų kilęs vardas Boris paplito ne tik tarp bulgarai, bet ir tarp kitų slavų tautų.

Dauguma bulgariškų pavardžių turi priesagą -ov bulg: -ов. Dauguma bulgarai turi tėvavardžius, kurie sudaromi prie tėvo vardo pridėjus priesaga -ov ; pvz., Ivan’o sūnaus tėvavardis bus Ivanov. Moterų pavardės turi priesagą -ova bulg: - овa, pvz., Maria Ivanova. Šeimų pavardės turi priesagą -ovi bulg: -ови, pvz., Ivanovi.

Taip pat nemažai pavardžių baigiasi priesaga -ev bulg: -ев, pvz., Stoev, Ganchev, Peev. Moteriškos pavardės turi priesagą -eva bulg: -ева, pvz., Galina Stoeva. Šeima turės priesagą -evi bulg: -еви, pvz., Stoevi.

Dar yra pavardžių, kurios baigiasi priesaga, kuri labiau būdinga makedoniečiams -ski bulg: -ски, pvz., Troevski, moteriška priesaga -ska, o šeimos – kaip ir vyriška -ski.

Taip pat yra pavardžių, kurios turi priesagą -ič, kurią dažniausiai turi bulgarai katalikai. Retkarčiais sutinkama pavardės priesaga -in, kuri dažniausiai duodama netekėjusios moters vaikui.                                     

5. Religija

Dauguma bulgarai priklauso bulgarų ortodoksų bažnyčiai, įkurtai 870 m. Jai priklauso 82.6 % Bulgarijos gyventojų ir apie 1 milijonas užsienyje gyvenančių bulgarai.

XVII–XVIII a. susiformavo bulgarų katalikų bendruomenė, kuriai Bulgarijoje priklauso apie 10 000 narių. Didžiausi katalikų centrai yra Plovdive ir Sviščiove. Taip pat dauguma Rumunijoje gyvenančių bulgarai yra katalikai.

XV–XVIII a. dėl didelės Osmanų imperijos įtakos, nemažai bulgarai atsivertė į islamą. Dabar Bulgarijoje gyvena 131 000 bulgarai musulmonų, taip pat didžioji dalis Graikijos ir Turkijos bulgarai išpažįsta islamą.

Protestantizmas Bulgarijoje ėmė plisti nuo 1857 m., dabar šalyje yra apie 25 tūkst. bulgarų protestantų.                                     

6. Žymiausi bulgarai

Vikiteka

  • Šventas Kirilas ir Metodijus kirilicos autoriai,
  • Vasilijus Levskis revoliucionierius,
  • Hristo Stoičkovas futbolininkas.
  • Hristo Botevas revoliucionierius ir rašytojas,
  • Džonas Vinsentas Atanasovas kompiuterių inžinierius,
  • caras Simeonas II dabartinis Bulgarijos premjeras,
  • Hristo Javaševas menininkas,