ⓘ Airijos svaras – buvo oficiali Airijos respublikos valiuta iki 2002 m., kai ją pakeitė įvestas euras. Pagal Tarptautinės standartizacijos organizacijos suteiktą ..

                                     

ⓘ Airijos svaras

Airijos svaras – buvo oficiali Airijos respublikos valiuta iki 2002 m., kai ją pakeitė įvestas euras. Pagal Tarptautinės standartizacijos organizacijos suteiktą ISO 4217 kodą santrumpa buvo IEP, žymėjimas £.

                                     

1.1. Istorija Saorstát svaras

1922 m. Airija atsiskyrė ir tapo nepriklausoma valstybe, tačiau iki pat 1928 m. naudojo britiškus pinigus. Saorstát arba Laisvoji valstybė savo pinigus pavadino Laisvosios valstybės svaru, pinigo vertę susiejo su britišku aukso soverenu 1:1.

                                     

1.2. Istorija Airiškas svaras

Nuo 1938 m., kai Airijos konstitucija buvo pakeista, kartu keičiant ir valstybės pavadinimą, valiutą nuspręsta taip pat pervadinti į "Airiškas svaras".

                                     

2. Dešimtainė pinigų sistema

Septintame XX a. dešimtmetyje Airijoje ir Didžiojoje Britanijoje buvo pradėta svaro reforma, pritaikyti pinigų sistemą prie dešimtainės. 1969 m. Dešimtainės valiutos aktu Airijos svaras buvo prilygintas 100 pensų, vietoj iki tol buvusių 240-ies. Šios reformos metu pasikeitė ir penso žymėjimas, vietoje "d" jis tapo "p".

Reforma beveik nepalietė banknotų, buvo panaikintas tik 10-ies šilingų banknotas, nes jį pakeitė 50 pensų vertės moneta. Naujoji 5 pensų moneta prilygo senajai 1 šilingo monetai.

1971 m. vasario 15 d. buvo pavadinta Dešimtainės diena, nes su ja pasibaigė svaro reforma.

                                     

3. Svarų atsiskyrimas

1978 m. Airija prisijungė prie Europos pinigų sistemos, Didžioji Britanija šio žingsnio nežengė. Tais pačiais metais Dublino priemiestyje Sandyforde buvo įkurtas Centrinės valiutos įstaiga dar žinoma kaip Airijos spaustuvė. Ji užsibrėžė tikslą pinigus spausdinti šalyje, nes iki tol pinigų gaminimu užsiėmė Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi "The Royal Mint" pinigų kalykla.

Tik 1986 m. airių pinigai tapo skirtingo formato nei svarai sterlingai.

                                     

4. Svaro keitimas į eurą

1998 m. gruodžio 31 d. ekiu ir svaras buvo susieti €1 = IR£0.787564. Kitą dieną toks pat kursas liko ir įkūrus tarp bankinį atsiskaitymo eurą.

2002 m. sausio 1 dieną buvo įvestas euras. Per pirmas dvi savaites iš rinkos buvo patraukti 56% banknotų, monetos keitėsi lėčiau, 45% riba buvo pasiekta tik vasario 9 d., paskutinę dieną kai galiojo atsiskaitymuose abi valiutos.