ⓘ Jugoslavijos dinaras buvo oficiali Jugoslavijos valstybės valiuta 1918-2003 m. Per savo istoriją valiuta buvo keletą kartų devalvuota, ir buvo žymima skirtingai ..

                                     

ⓘ Jugoslavijos dinaras

Jugoslavijos dinaras buvo oficiali Jugoslavijos valstybės valiuta 1918-2003 m. Per savo istoriją valiuta buvo keletą kartų devalvuota, ir buvo žymima skirtingais kodais.

Pavadinimas kilęs iš Dinarų kalnų, kurie tęsiasi nuo Slovėnijos iki Juodkalnijos.

                                     

1. Monetos ir banknotai

Dinaro banknotų ypatumas buvo tas, kad juose vaizduoti ne žymūs asmenys, kaip kad yra daugelio šalių banknotuose, o anoniminiai asmenys – darbininkai, valstiečiai arba daiktai, pvz., laivai ar paminklai. Ši tradicija buvo sulaužyta tik išleidus 5000 dinarų banknotus, kuriuose vaizduotas Tito.

Ant visų monetų vienoje pusėje vaizduota monetos vertė, o kitoje pusėje Jugoslavijos herbas.

                                     

2. Istorija

Valiuta 1966 m. sausio 1 d. buvo devalvuota 1:100.

XX a. 7-ame ir 8-ame dešimtmetyje valiuta buvo gana stabili. Buvo palaikomas stabilus keitimo kursas 7:1 su Vokietijos marke.

XX a. 9-ame dešimtmetyje dinaro vertė vėl gerokai smuko dėl didelės infliacijos, ypač po Tito mirties.

Po Jugoslavijos iširimo dinaras naudotas tik Serbijoje ir Juodkalnijoje. Dėl hiperinfliacijos ne kartą bandyta reformomis sustabdyti valiutos vertės kritimą.

Buvusios Jugoslavijos respublikos Slovėnija ir Kroatija po trumpo pereinamojo periodo vietoje dinaro įsivedė Slovėnijos tolarą talerį ir Kroatijos kuną. Nuo 2003 m. Serbijoje dinaras pakeistas Serbijos dinaru, o Juodkalnijoje naudojamas euras.