ⓘ Olandai arba nyderlandiečiai yra indoeuropiečių tauta, gyvenanti pajūrio žemumose į rytus nuo Šiaurės jūros, bet šiuo metu emigrantų bendruomenių esama visame p ..

                                     

ⓘ Olandai

Olandai arba nyderlandiečiai yra indoeuropiečių tauta, gyvenanti pajūrio žemumose į rytus nuo Šiaurės jūros, bet šiuo metu emigrantų bendruomenių esama visame pasaulyje. 2008 m. dauguma olandų gyveno Nyderlanduose, be to, daug olandų yra KanadojeAustralijoje, PAR ir JAV.

Tradicinė kalba yra nyderlandų taip pat vadinama olandų kalba, kuria kaip gimtąja šneka 22 mln. žmonių. Pagrindinė religija – krikščionybė, nors daugybė olandų išpažįsta humanizmo pažiūras. Olandų menas ir kultūra apima daugybę krypčių. Kai kurios jų pripažintos visame pasaulyje.

Olandai genetiškai ir lingvistiškai yra frankų, germanų genties atsiradusios Klasikinės Antikos laikais ir patyrusios Aukso amžių Vėlyvojoje Antikoje, palikuonys.

Olandai istorijos eigoje iš kaimo visuomenės tapo viena labiausiai urbanizuotų tautų pasaulyje – 1500 m. 50 % žmonių gyveno miestuose.

Nors Europos feodalinėje sistemoje olandai buvo gana nepriklausomi, jie neturėjo nepriklausomybės iki XVI a. pabaigos, kai po Aštuoniasdešimties metų karo susiformavo Jungtinės Nyderlandų Provincijos. Nyderlandai greit tapo galinga valstybe ir prasidėjo didelių turtų ir kultūros plėtros laikotarpis, vadinamas Olandų aukso amžiumi. Tuo metu buvo įkurtos pirmos didelės olandų gyvenvietės už Nyderlandų ribų. Dabar olandų ir jų bendruomenių galima rasti visame pasaulyje, ypač Europoje, Amerikoje, Pietų Afrikoje ir Okeanijoje, o bendruomenės varijuoja nuo visiškai asimiliuotų iki izoliuotų.

                                     

1. Žymūs olandai

  • Hugo Grotius, politikos, teisės filosofas ir teoretikas, teisėtyrininkas tarptautininkas, teologas.
  • Christiaan Huygens, matematikas, filosofas, fizikas.
  • Frans Hals, tapytojas.
  • Erazmas Roterdamietis, humanistas ir filosofas.
  • Antonie van Leeuwenhoek, mokslininkas.
  • Rembrantas, tapytojas.
  • Maksas Euvė, pasaulio šachmatų čempionas.
  • Vincent van Gogh, tapytojas